SAÇ ÖRGÜSÜ - LAETITIA COLOMBANI

 

    Bu seneki kitap fuarının kıymetli getirilerinden biri de Saç Örgüsü isimli bu kitap oldu. Her biri farklı ülkelerden 3 kadın ve her birinin yüreğe dokunan hayat mücadelelerini anlatan bu kitabı İyi ki almışım ve okumuşum. Neticede 1 milyon satış rakamı, 40 dile çeviri ve 9 ödül bu kitabın fazlasıyla hakkı.

    Hindistan... Smita ve kızı Lalita, onlar kast sisteminin en alt tabakası olan Dalit sınıfına mensuplar. Bu seçilen bir sınıf değil tabi aileden aileye aktarılan bir sınıflandırma. Dalit kadınlar üst sınıflardan Jatilerin tuvaletlerini elleriyle boşaltma görevini annelerinden miras almakta. Smita'nın kızı Lalita da maalesef bu kadere mahkum olacak. Ancak Smita güçlü bir karakter ve kızının hayatını pislik temizlemekle geçirmesine asla izin vermek niyetinde değil. Ve gerekirse sisteme başkaldırarak kızı ile kaderlerini değiştirmek için elinden geleni yapabilecek kadar kararlı bir kadın. Kızı Lalita da tıpkı annesi gibi... Okurken Onlar hakkında daha fazlasını okuyabilmiş olmak isterdim. Kanada...Sarah başarılı,varlıklı,güçlü bir avukat ve 3 çocuk annesi. Hayatını işine adamış, mesafeli ve iradeli. Ancak yaşadığı raahatsızlık sonrası ortaya çıkan hastalık hayatını alt üst edecek ve Sarah çok başka bir mücadele için yeniden ayağa kalkmak zorunda kalacak. İtalya... Giulia babasının peruk atölyesinde çalışan ve atölyenin babasından sonraki idarecisi . Babası beklenmedik bir kaza ile hastaneye kaldırılınca Giulia babasının bazı sırlarını öğrenir ve yıkılır. Şimdi yapması gereken yeni bir çözüm yolu bulup yeniden ayağa kalkmak ya da hayatın akışına kendini bırakıp başına gelecekleri kabul etmek. Üstelik ailesinin ve tüm çalışanların sorumlulukları onun sırtındayken...

    Kitap bu 3 karakter arasında sıra ile ilerliyor. Biraz Smita, biraz Sarah, biraz Giulia okuyarak ilerliyoruz. Geçişler çok başarılı olmuş,dikkati dağıtmıyor. Kitap su gibi akıyor, insan bir sonraki sayfayı okumak için sabırsızlanıyor. Okurken her bir kadın için bir yandan ne olacak derken bir yandan farklı olasılıkları düşünmeden edemedim. Bu etkisiyle insanı içine alan bir örgüsü var.

    Kadınların hemen her toplumda hep bir mücadele içinde olmak zorunda kaldıkları ve kader denilen olgunun değiştirilebileceği gerçeğini de bu hikayelerle birlikte okuyoruz.İnsanın hayata karşı duruşu ve mücadele gücü sadece kendi hayatını değil bir çok hayatı değiştiriyor. Kelebek etkisi...

    Kısa ama etkili anlatımı ile bir oturuşta bitirilebilecek kadar iyi bir kitap, tavsiye ederim.Keyifli okumalar şimdiden. 19/12/2022Altını Çizdiklerim;


 • Cennette cehennemde bu dünyadaydı.


 • Sevgi kuş misaliydi; bazen bir kanat çırpışıyla geldiği gibi, yine bir kanat çırpışıyla gidiyordu.


 • Yaşamayacağım hayatların, asla çıkamadığım seyahatlerin, hiç görmediğim yüzlerin hayalini kuruyorum.


 • Kendini koru, zırhla kapla, hayat zor, dünya acımasız... Seni yaralamalarına, yıpratmalarına izin verme; sen de onlar gibi umursamaz ve sarsılmaz ol.


 • Eğer köpekbalıklarının arasında yüzüyorsanız kanamamanızda fayda vardı.


 • Ve mükemmel makyajının ardına sakladığı yarası, dışarıdan bakıldığında hiç mi hiç belli olmuyordu. Oysa oradaydı.

 • Hasta olan o değildi. Asıl hasta olan ve tedavi edilmesi gereken toplumdu.

 • Hayat böyle bir şeydi işte, bazen en karanlık ve en aydınlık zamanları aynı anda yaşatıyordu. Bir yandan alırken öbür yandan veriyordu.

 • Bir insanı kurtaran, bütün dünyayı kurtarmış sayılır. 

   

  Orjinal Adı: La Tresse

  Yazar : Laetitia Colombani

  Sayfa Sayısı : 185

  Yayınevi : Yan Pasaj

  Yayın Tarihi : 2022

  Çeviri : Gülşah Ercenk

  Tür : Roman

   

                                                                                                                            

  YAZAR HAKKINDA


  Yazar 1976 yılında Fransa'da doğmuştur. Yazar kimliği dışında oyuncu,senarist ve yönetmen olarakta tanınmaktadır. 2017 yılında Saç Örgüsü 2019 yılında Kazananlar isimli kitaplatı yayınlanmıştır.


   

   


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder