ATALETİ YENMEK - MÜMİN SEKMAN

 

Üşenme,erteleme,vazgeçme”

    Çok uzun zamandır yazmadığım yorumlarıma bu kitapla geri dönüşüm aslında kendi içimde yaşamaya çalıştığım dönüşüm ile yakından ilgili. Uzun bir pandemi dönemi geçirdik ve artık büyük oranda hayatlarımız bildiğimiz normallere dönmeye başladı. Bu süreç herkesi farklı şekillerde etkiledi ve bu kaçınılmazdı. Bu durum bildiğimiz normalleri sorgulamamıza ve olumlu ya da olumsuz çeşitli değişikliklere de sebep oldu. Ben kendimi bildim bileli okuyan bir birey oldum. Ancak bu geçen 2 yılda kitaplarımdan sanki hastalıklılarmışçasına uzak durdum. Çok istedim ama bir şekilde elime alıp tek bir satır okuyamadım. Aklımda yapmak istediğim onlarca şey,hayata geçirmek istediğim bir çok fikir çığlıklar atıp harekete geçmemi sağlamaya çalışırken ben onlara sürekli kulaklarımı kapattım. Uykularım kaçtı, neden böyle yapıyorum, nasıl çözebilirim sorularına onlarca cevap buldum ancak yine de harekete geçmedim. Geç-e-medim değil geçmedim...

    Zaman zaman bir gayretle birşeyler yapmaya çalıştıysam bile hep bir engel bir aksilik çıktı ve sanki onun çıkmasını beklermişçesine hemen bıraktım. Bazı fikirler ise fikir olmaktan öteye geçemedi. Oturdum listeler yaptım sonra onları kaydedip yapılacaklar listesi adı altında, bilgisayarda bir dosyada bıraktım. Bir yandan çabalarken bir yanım sürekli olumsuz çıkarımlarla her düşüncemi, her fikrimi sabote etti. İnsanın kendi ile savaşı gerçekten çok zorlu oluyormuş, bunu çok iyi anladım.

    Atalet benim için bulmacalarda çıkan bir kelimeden öte yaşam şekline dönüştüğünde ise bu kitapla karşılaştım. 1 gün içinde okudum ve bir kenara bıraktım. Sonra yazarın başka 2 kitabını daha aldım, okudum, notlarımı aldım ve yine bıraktım. Arada bazı harekete geçme girişimlerime yine kendimi sabote ederek son verdim. Tüm bu zamanlarda ben bundan daha fazlasıyım diyerek kendimi motive etmeye çalışsam ve buna aslında gerçekten inanıyor olsamda yine de bir şey değişmedi. Ve uzun bir zaman sonra bu kitabı tekrar okudum aradan 5 gün geçti ve işte buradayım.

    Bu kitap size neden harekete geçemediğinizi tespit etmeniz konusunda bence tam bir başucu kitabı. Sizi atalete sürükleyen nedeni doğru bir şekilde anladığınız noktada ise sizi neler yapabileceğinizi de anlatak çözüme götüren bir yol haritası. Kitap, yazarında içinde belirttiği gibi sihirli bir değnek değil. Okuyunca ve çözümlemeleri yapınca bir kenara bırakıp yine durağan hayatınıza geri de dönebilirsiniz ama güzel olan bunun tercih edilebilir olması. Sorunu belirlemişsen, çözüme giden bir yol haritan varsa seni durduran sadece yine kendinsindir.

    Kitabı anlatmanın en iyi yolu yaşadıklarım ve beni bu kitapla buluşturan nedenleri paylaşmaktı. Kitabın fayda sağladığının en büyük göstergesi ise benim için şu anda bu satırları yazabiliyor olmak. 2 uzun yılın ardından... Ve tüm bunlardan daha güzeli ise Mümin Sekman'ın başarıya götüren yollarından birinde henüz yürümüyor olsamda uzun zaman sonra kişisel olarak tatmin oluyor olmam. Sorunumun mükemmelliyetçilikle ve birde duygusal ataletle alakası olduğunu keşfettim. Bunu keşfetmiş olmaksa bana bakış açımı değiştirmem gerektiğini net bir şekilde gösterdi. Ataletin nedenleri değişken evet ama sonuç aynı. Farklı nedenlerle aynı yerlerde duruyoruz ve bunu değiştirmek için gerçekten çabalamak gerekiyor. İnsanın önce kendini tanıması, anlaması ve sınırlarını keşfetmesi gerek. Başarı herkes için farklı bir anlam taşıyor olabilir,kariyer, çok para, büyük bir ev, son model bir araba vs. Bu yola çıkmadan önce kendimizle halletmemiz gereken sorunlarımız varsa Mümin Sekman'ın kitapları iyi birer yol gösterici olabilir. 3 kitabını okuyup aylarca bir kenara bırakmış bir okur olarak yine çözümü ve farklı bakış açılarını bu kitapta buldum. Bir şekilde bana faydası olacağına inanıyordum ve oldu da. Başarmış değilim henüz bu yorumdan sonra yine fikirlerim ve düşüncelerimle bir kenara çekilebilirim. Başlamış olmak güzel ama sürdürebilir olmak, kendime engel olmayı bırakmak, kendime inanmak, başarıyı yakalamak için belkide hiç aklımda olmayan alanları denemek,aklımdaki fikirleri gerçekleşmeleri için özgür bırakmak...İşte bunlar önemli. Bu süreçte yargılanmalar, olumsuz fikirlerle karşılaşmalar,demotive edici yorumlara maruz kalmalar mutlaka söz konusu ancak bu defa kulaklarımı zihnime ve duygularıma değil onlara kapatmayı tercih etmek istiyorum. Başarabilirsem bu da bir başarı olacak...

    Kitap ataleti sadece kişisel yönde değil aynı zamanda toplumsal atalet tarafında da gayet net ve faydalı bilgiler içeriyor. Bizleri atalete yönlendiren içsel ve çevresel etkenleri de tanıma ve anlama imkanı sunuyor. Yani sadece şahıslar değil kurumlar içinde oldukça faydalı ve başarılı bir çalışma.

    Şu anda buna ihtiyacım vardı ve ben ihtiyacım olan bilgi ve motivasyona bu kitapla şimdilik ulaşmış görünüyorum, sizde birşeyleri sürekli erteliyor, denemekten çekiniyor, denemeye değer görmüyor, başaracağınıza inanmıyor, özetle kendi kendinizi sürekli sabote ediyorsanız bu kitap bakış açılarınızı değiştirmenize yardımcı olacak, yeterince hazırsanız ise harekete geçmek için sizi en iyi şekilde motive edecek bir çalışma. Ve çevrenize de ilham olarak bir harekete geçme zinciri oluşturmanıza kim engel olabilir ki sizden başka :)

İnsan kendine rağmen harekete geçebilmeli...

01/11/2022

*Kitapta harekete geçme yollarıdan biri sözleşme yapmaktı. Bu yazıda benim kendi kendimle yaptığım sözleşmem olsun.

 

 

Orjinal Adı: Ataleti Yenmek

Yazar : Mümin Sekman

Sayfa Sayısı : 205

Yayınevi : Alfa

Yayın Tarihi : 2020

Tür : Kişisel GelişimYAZAR HAKKINDAMümin Sekman İstanbul doğumlu kişisel gelişim uzmanı, yazar ve danışmandır. Hukuk Fakültesini bitirmiş ancak bu alanda çalışmamıştır. İnsanların başarı hikayelerini inceleyerek bu konuda kitaplar yazmayı ve seminerler vermeyi meslek edinmiştir. Türkiye'de “kişisel gelişim uzmanı” tanımını meslek adı olarak kullanan ilk kişidir. Kişisel Gelişim Merkezi ( KİGEM) in kurucusudur.

www.muminsekman.com
KİTAPTAN ALINTILAR


 • Ünlü filozof Epitetos, insanın başına gelen olayları seçemeyeceğini ama olaylar karşısında ne yapabileceğini seçebileceğini söylemişti. Başına gelen olaylara karşılık verme şeklini seçebilmek, insanın en büyük özgürlük alanıdır.

 • Aynı denizde esen aynı rüzgar ile,gemiler farklı yönlere gidebilmektedir. Farkı yaratan,rüzgarın hangi yönden estiğinden çok yelkenleri nasıl tuttuğumuzdur.

 • Atalet sadece duygusal bir durum değildir, bir paradigmadır. Ataletin bir zihniyeti vardır. Ataletin kendine özgü ve kendini besleyen inançları, düşünceleri, duyguları ve davranışları vardır. Belli inançlar, belli düşüncelerle birleşerek belli duyguları oluşturur ve bu duygularda atalete neden olur. Ataletin kökleri inançlar, bilgiler ve deneyimlerdir. Eylemsizlik buzdağının görünen yüzüdür. Kalıcı çözüm için atalet yaratan paradigmayı beyinden sökmelisiniz.

 • İçinizdeki atalete karşı yapabileceğiniz en önemli şey,ondan kurtuluş mücadelenizi kes(k)in bir kararklılıkla başlatmaktır. Yarım niyet, yarım dikkat, yarım irade ile değil, tüm gücünüzle bu mücadeleyi başlatmalısınız. Toplayın dağılan kafanızın ve kırılan kalbinizin her köşesini!

  (en sevdiğim cümle)

 • Acı ekonomisinin yasasına göre bir insanın harekete geçmekten dolayı aldığı haz, hareketsiz durmaktan dolayı aldığı hazdan çok daha fazla olunca o kişi harekete geçer.

 • Yapmanız gereken ama yapmadığınız bir şeyi kalkın ve yapın. Bu kendinize verdiğiniz güçlü bir “kendime söz geçirebilirim-ben kenime egemenim” mesajı olacaktır.

 • Aslan ya da ceylan olmanızın bir önemi yok. Yeter ki her sabah güneş doğduğunda koşmanız gerektiğini bilin.

 • Olduğunuz gibi kalarak olmak istediğiniz yere varamazsınız.

 • Hem çok başarılı hem de çok huzurlu bir hayat istemek -emeklilik günlerini saymazsak- çatışan 2 taleptir. Başarı hareket, huzur ise hareketsizlik isteme eğilimindedir.

 • Önce ataletimi yeneyim,sonra hızlı, heyecanlı ve hareketli bir hayatım olacak diye düşünmeyin. Hızlı, hareketli ve heyecanlı bir hayat yaşadığınızda ataletinizi yenebileceksiniz. Kum saatini ters çevirin. Tutum ile eylemin sırasını değiştirin.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder