DEJA VU / JOHN HART

Bir anın gerçekliğine inanıp kimseye anlatamadığınız oldu mu?” Kapak Yazısı

        Geçen yıl, düşündüğümden uzun süren tatil döneminde yanıma aldığım kitaplar bitince gittiğim yerde bu kitabı buldum. Öyle hemen gidip kitap alabileceğiniz bir yer olmayınca elinizde olanlarla idare etmek durumunda kalabiliyorsunuz :) Şikayetim yok, bu kitabı gerçekten çok severek okudum ve bir gecede bitirdim. Ne yazarı ne kitabı daha önce duymuşluğum vardı. Kitabın adı ve arka kapak yazısı ise kitap içeriği ile (bence) kısmen alakasız kalıyor. Zaten kitabın orijinal adı “King of Lies”. Dejavu'ya nasıl çevrildiğini ben açıklayamıyorum :)
        Genç bir avukat olan Work'ün bir süre önce annesi ölmüş ve aynı gece oldukça güçlü ve başarılı bir avukat olan babası ortadan kaybolmuştur. Hayatı; psikolojik problemleri olan kız kardeşi Jean, lüks düşkünü eşi Barbara ve çocukluk aşkı olan Vanessa arasında geçmektedir. Babasının cesedinin ortadan kaybolmasının üzerinden onsekiz ay geçtikten sonra terk edilmiş bir alışveriş merkezinde bulunur. Work artık miras nedeni ile şüpheli listesinin başındadır. Herkes birbirinin yaptığını düşünürken Work özel dedektifi ve kendi araştırmaları ile katili ortaya çıkarır.
        Öyle çok farklı bir konusu olmamasına rağmen yazarın kurgusu, ifadeleri, tarzı ve anlatımı çok iyiydi. Hele birde sonunu hiç beklemediğim bir şekilde bağlaması cidden çok başarılıydı. Okuru böyle ters köşeye yatıran kitaptarı gerçekten seviyorum. Zaman zaman fazla detay ile sıktığı oldu ancak onunda bir an önce sona ulaşmak istememden kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum.
        Koridor'un 2006 yılında bastığı bu kitap, baktığım tüm kitap satış sitelerinde tükenmiş olarak görünüyordu. Olur ya bir yerlerde denk gelirseniz keyifle okuyabileceğiniz bir kitabınız daha olacaktır.Hakkında uzun uzun yazacak pek bir şey yok, iyi bir polisiye ve iyi bir kurgu. Türü sevenlerin mutlaka okumasını tavsiye ederim, keyif alacaklarına inanıyorum. 12/09/2016
Sevgilerimle :)


Orjinal Adı: Deja Vu
Yazar : John Hart
Sayfa Sayısı : 416
Yayınevi : Koridor Yayıncılık
Yayın Tarihi : 2009
Çeviri : Özgü Çelik
Tür : Polisiye

                                                                                                                                                                               
 YAZAR HAKKINDA

John HART 1965 yılında Amerika'da doğmuştur. 1988 yılında Davidson College'inden mezun olmuştur. 2008 yılında ve 2010 yıllarında polisiye gerilim türünde yazdığı iki kitabı ile en iyi roman dalında üst üste iki defa Edgar Allan Poe ödülünü kazanmış olan tek yazardır. Toplam 5 adet kitabı vardır. Ülkemizde yalnızca 3 tanesi yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder