KAFES - JOSH MALERMAN

Sakın gözlerini açma!”

     Uzun zaman kitaplığımda okunmak için sırasını bekledikten sonra tatile çıkarken yanıma aldığım, okuduktan sonra onu orada öylece beklettiğim için ciddi ciddi vicdan azabı çektiğim, en iyilerimden biri olan kitap! Senin bir devamın olmalı!
       Kitap bir yerlerde kalmış gibi ama bitmiş gibi de. Bu halini sevdim ama devamı da olsa iyi olur gibi. Böyle garip gel gitler yaşatacak bir finalle son bulan Kafes, bir kaç saat içinde okunup bitiyor. Konu çok iyi,tarz ve anlatım çok farklı. King ya da benzer yazarlarla kıyaslamayı doğru bulmadım, ben tamamen kendine has olduğunu düşünüyorum. Korku gerilim türlerinde de oldukça çok kitap okumuşluğum vardır ama bu kitap çok farklı bir tat bıraktı bende. Korku değil, gerilim,şüphe ve bir şekilde yarattığı paranoya satırlardan insanın içine doğru akıyor. Bir noktadan sonra kitabın içinde, gözlerim bağlı bir şekilde yol almaya çalışıyor hissi oluştu ki bu en iyi tarafıydı. Bu benim kitabın orta yerine dalabildiğimin, Malori ile özdeşleşmeyi başardığımın göstergesi ve pek tabi bunu başaran yazarın ta kendisi. Bu onu ayakta alkışladığım noktadır. Özellikle bunun ilk kitap olduğu düşünülürse gerçekten büyük bir başarı.
       Kitabın konusuna kısaca değineyim; Dünya, yavaş yavaş deliren ve çevresindekileri yada kendisini öldüren insanların haberleri ile sarsılmaktadır. Buna sebep olan ise kendisini gördüğünüzde delirmenize neden olan varlıklardır. Malori'nin tüm olaylar başladığında hamile olduğunu öğrenmesi, üzerine bu durumun bir salgın gibi yayılarak artık hayatı durma noktasına getirmesi, yaşamak için gözleri bağlı ölüm kalım savaşları vermesi ve nihayetinde başka bir evde başka bir gruba katılması ile hikayemiz başlar. Bu gruptakilerle aylarca vereceği ölüm kalım savaşından sonra çocukları ile bambaşka bir yerde hayatına devam edecek ve artık sürdürülemez olduğu noktada ise çocukları ile birlikte son bir yolculuğa çıkacaktır.
       Konuyu çok fazla detaylandırmak istemiyorum. Spoiler vermek istemem :) Yazarın bence yaptığı en büyük güzellik bu varlıklar hakkında hiçbir birgi vermeyişi olmuş. Gizem yaratmış olması ayrı, bilmediğimiz ve görmediğimiz şeyden korkarız genellemesi ile birlikte bu varlıkları tamamen bizim hayal gücümüze bırakmış. Özgürce hayal edebildiğim ve kafamın içinde bunu dilediğim gibi canlandırabildiğim kitapları okurken yaşadığım keyif kesinlikle çok daha farklı. Bu nedenle kitap bu yönüylede benden kesinlikle on numara beş yıldız aldı diyebilirim.
       Anlatım oldukça iyi ki bunu ayrıca çeviriye borçluyuz. Öyle kelimelere, cümlelere, yazım yanlışlarına pek takılmadan soluk soluğa okunan bir kitap olması bu yönünü zaten bertaraf etmiş diye düşünüyorum. Ben öyle hataya rastlamadım o ayrı. Benzer konuların farklı yazarlar ve hatta filmlerde farklı şekillerde işlenmiş olması da beni pek rahatsız etmedi. Benzerleri olmasına rağmen onların içinden bu kadar başarılı bir şekilde sıyrılıp çıkması, bana göre kesinlikle takdir edilesi bir durum. Bunun yazarın ilk kitabı olması şaşırtıcı ama yazar için bir yandan üzüldüm diyebilirim. Kendi çıtasını o kadar yükseltmiş ki artık hep bundan daha iyisini yazmak zorunda. Ama bence kesinlikle bunu başaracaktır. Ben kendisini kitap, içerik, anlatım, etkileyicilik, sürükleyicilik ve bir kitapta aranan her ne varsa hepsi için yürekten tebrik ve takdir ediyorum.
       Kapak tasarımını ayrıca çok beğendim İthaki Yayınları bu konuda da oldukça iddialı ve başarılı. Koridor'un o tek tip kapaklarının yanında bunlar tamamen kendine has kalıyor ki hep istediğim şey :) Kitabın başarısı tartışılmaz,tabi film olması da kaçınılmaz. Hakları alınmış ve film olarakta ilerleyen günlerde karşımıza çıkacak. Ben kitabın yarattığı etkiyi yaratacağına pek ihtimal vermiyorum. Her zaman dediğim gibi önce kitap!
       Şöyle bir kenarlara çekilip, çayınızı kahvenizi alıp,saatlerce nefes almadan okumak istediğiniz bir zaman varsa işte bu kitap o zamanlardan biri için oldukça uygun. Ben bir gece de nefes almadan bitirdim ve en iyilerimden biri oldu...Daha iyilerini okuyana dek :)
Keyifli okumalar, sevgiler. 16/10/2016

Orjinal Adı: Bırd Box
Yazar : Josh MALERMAN
Sayfa Sayısı : 336
Yayınevi : İthaki Yayınları
Yayın Tarihi : 2016
Çeviri : Aslı DAĞLI
Tür : Psikolojik Gerilim

                                                                                                                                                                              
Yazar Hakkında;
24 Temmuz 1975'te ABD 'de doğdu. Bir rock grubunda solist olan Malerman “Bird Box” tan önce yayınlanmamış bir kaç kitap daha yazmıştır. “Bird Box” ile 2015 yılında 3 farklı ödül almıştır. Hakları satın alınan kitabın filmi ise yapım aşamasındadır. Yaşamına Michigan'da devam etmektedir. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder