PSİKO ANALİST - JOHN KATZENBACH

Freud ve Jung bir araya gelse,daha iyisini yazamazdı.” Kapak Yazısı

        Psikolojik içerikli kitapları,karakter tahlillerini ve davranış analizlerini yapabilecek kadar iyi detaylar veren kitapları çok severim. Bu kitapta bunların hepsini bir arada bulmak mümkün.Yazar, bunlarla birlikte iyi bir hikaye ve başarılı bir kurgu ile oldukça keyifli bir kitap ortaya çıkarmış.
       New York'lu bir psikanalist olan Dr. Frederick Starks 53.doğum gününde gizemli bir mektup alır. Bu mektup Rumpelstilskin ismini kullanan kişinin doktor için hazırladığı bir kötü süprizin tanımıdır. Eğer 15 gün içerisinde Rumpel'ın kim olduğunu bulabilirse oyunu kazanacaktır. Ancak bulamazsa, notla birlikte gelen 52 ismin bulunduğu ve doktorun yakınlarından oluşan listedeki kişiler teker teker öldürülecektir. Tüm bunlarla uğraşmak istemezse ona bir seçenek daha sunar ki bu “kendini öldür” şeklindedir. Kitap bu şekilde bir girişle daha ilk sayfalardan büyük bir merak uyandırmıştır ve bunu kitabın son sayfalarına kadar sürdürmüştür. Rick,bir psikanalisttir ve mesleğinin getirisi olarak satır aralarını okuyabilir ve karşısındakinin kim olabileceğine dair en doğru teorileri üretebilir. Bir yanda yakınlarının hayatı için yaşadığı endişe, bir yanda bilinmezi bulmaya çalışarak geçen zaman ve bir yanda ise hayatından vazgeçmek zorunda kalırsa ne yapacağı gibi ruh halleriyle Rumpel'ın peşine düşer. Bu süreçte banka hesapları boşaltılır ve mesleki itibarı zarar görmeye başlar. Gazete verdikleri ilanlarla haberleşmeye devam eden ikilinin durumu bir süre sonra beklenmedik şekilde değişecektir. Rick bu oyunu nasıl oynayacak? Rumpel'ın kim olduğunu bulabilecek mi? Yoksa hayatından vazgeçmek zorunda mı kalacak?
       Kitap bitti denecek kadar yavaşladığında bir anda tekrar hareketleniyor. Her karakterde,her olayda Rumpel'ı bulmaya çalışıyorsunuz. Bir yerden sonra arayış sadece Rick'in değil okuyucununda arayışı haline geliyor. Kurgu öyle iyi yapılmış ki kitabın içine dalıp her şeyi çözmek isteği yaratıyor. Bu yönüyle akıcı ve gayet rahat okunabilir bir kitap. 490 sayfa, ancak yeterli zamanınız olursa çok kısa zamanda bitecek kadar sürükleyici. Polisiye değil böyle bir beklenti içine girmeyin, kitap tamamen Rick ve Rumpel çevresinde dönüyor. Tabi yan karakterler de var. Ama daha çok bir psikolojik gerilim okuyacağınızı söyleyebilirim.
       Bu kitabın arka kapağında Washington Post'un yazısına ve kitabın ismine bakarak aldım. Yazara ait okuduğum ilk kitaptı ve devamı da geldi. Yazarın şimdiye kadar üç eseri film olarak beyaz perdeye aktarılmış .Psikoanalist'in filminin çekilmesi de söz konusu, bu sene çalışmalara başlanmış. Eğer bu tarz psikolojik gerilimler ilgi alanınıza giriyorsa tavsiye ederim. 03/12/2015
Filmi ne zaman çıkar bilemem ama her zaman kitap film'den önce derim. :)
Şimdiden keyifli okumalar.
Sevgilerimle...


KİTAP HAKKINDA YORUMLAR;

  • Hem bir gerilim romanı,hem bir varoluşsal tez, hem de Freudyen bir cehennem seyir raporu...Kusursuz bir zamanlama ile gerilimi asla elden bırakmıyor. Katzenbach öyle kıvrak biranlatıma sahip ki kitabın atmosferi içinize işleyecek.” Washington Post
  • Müthiş bir iç hesaplaşma. Çalınan kimlik,intikam ve benliğin keşfi üzerine yazılmış sonuna kadar özgün bir hikaye.” USA TodayOrjinal Adı: The ANALYST
Yazar : JOHN KATZENBACH/ 1950 - ABD
Sayfa Sayısı : 491
Yayınevi : KORİDOR YAYINCILIK
Yayın Tarihi : 2010 / 1.baskı
Çeviri : İPEK İBİK
Tür : ROMAN / PSİKOLOJİK GERİLİM

                                                                                                                                                                                


YAZAR HAKKINDA;
23 Haziran 1950 ABD doğumlu yazar John Katzenbach, eski ABD Başsavcısının oğludur. Katzenbach bir süre, Miami Herald ve Miami News yayınları için ceza mahkemesi muhabirliği yapmıtır. Ayrıca Heralp Tropic dergisinde yazarlık yapmıştır.
Gazetecilik kariyerini kitap yazmak için bırakmış ve 1982'de ilk kitabını yazmıştır. “Heat of the Summer”adlı bu kitabının “The Mean Season” adı ile filmi yapıldı ve başrolde Kurt Russell oynadı. 1999 yılında yazdığı bir diğer kitabı “Hart'a War”'ı yayımladı ve 2002 yılında bu kitabında aynı isimle filmi yapıldı.Eşi ile birlikte Massachusetts'te yaşayan yazarın toplam 14 kitabı bulunmaktadır ve bunların 5 tanesi Koridor Yayıncılık tarafından dilimize çevrilip yayınlanmıştır.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder