ZAMAN ÇARKI / KEN GRIMWOOD

Sonsuza dek yaşamak,hiç yaşlanmamak; ödül mü, yoksa ceza mı?” Kapak Yazısı

       Bir süre önce “Sil Baştan” isimli kitabı ile başladığım Ken Grimwood yolculuğum “Zaman Çarkı” ile devam etti ve “Kayboluş”la da son buldu. Kitap isimlerinin sıralamasını, okuma sıram ve yazarın konu tercihine baktığımda oldukça manidar buldum. Farkında olmadan yaptığım bu sıralamayı da en az kitaplar kadar sevdim :)
       Elise lanet olduğunu düşündüğü bir özelliğe sahiptir. 300 yıldır yaşıyor olmasına rağmen hep genç ve güzeldir ve asla yaşlanmamaktadır. Geçen bu sürede tüm sevdiği insanları,eşini,dostlarını kaybetmiştir.Çevresindekiler yaşlanmaya başladığında, dikkat çekmemek için hep yer değiştirmektedir. Ve bu süre boyunca sürekli olarak neden yaşlanmadığı ve ölmediği sorusuna cevap aramaktadır. 1682 Versailles Sarayı ve 1980 Boston'da olmak üzere iki farklı zamanda işlenen konuda, kahramanımız Elise Boston'da genetik üzerine çalışan Dr. Goldman ile tanışır ve ona herşeyi anlatır. Bu herkesle paylaşılamayacak kadar tehlikeli bir sırdır ve ikili hem bu yaşlanmama sebebini hemde ölebilecek mi sorusunun cevabını birlikte aramaya başlarlar.
       Yazar, aynı kitapta iki farklı zamanı çok güzel kurgulamış. Özellikle saray zamanlarında karşımıza Voltaire, Rousseau gibi tarihi karakterler çıkartarak hikayeye daha gerçekçi ve farklı bir boyut kazandırmış. Zamanlar arasında kitaptan kopmadan gidip geliniyor ki bunu sağlamakta zordur. Bu konuda yazar gayet iyi bir iş çıkarmış. Kurgu gerçekten başarılı, ölümsüz olmak konusu çok değişik gelmese bile işlenişi ve bakış açısı çok iyi ve bu da konuyu farklı yapmaya yetiyor. Özellikle Elise'in yaşlanma ve ölüme olan isteği,kayıpları konusunda yaşadığı derin üzüntüler gerçekten oldukça hissedilir işlenmiş.Değişik ülkeker,farklı hayatlar,farklı hayaller, eski zamanlar arasında gezinirken nasıl bittiğini anlamayacağınız güzel bir kitap...Ayrıca kitabın 1979'da yazıldığı düşünülürse, zamanının ötesinde bir çalışma olduğunu söylemek yersiz olmaz...
       Ah bu Koridor'un şu tek tip kapakları!!! Gerçekten çok ruhsuz, çok rahatsız edici ve samimiyetsiz...Sevmiyorum şu beyaz fona siyah tek tip kapakları!
       Ken Grimwood, sıradan bir konuyu farklı bir pencereden bakarak işlemiş ve gayette güzel olmuş. Keyifli,farklı,biraz mistik,biraz fantastik ama öyle çok uçuk olmayan,bir miktar tarih kokan,temelleri sağlam iyi bir kitap okumak isterseniz severek okuyacağınıza inanıyorum.
Şimdiden keyifli okumalar... 11/12/2015
Sevgilerimle :)


Orjinal Adı: Elise
Yazar : Ken Grimwood / 1944 - ABD
Sayfa Sayısı : 298
Yayınevi : Koridor Yayıncılık
Yayın Tarihi : 2012 /
Çeviri : Ender Nail

Tür : Roman

                                                                                                                                                                                

YAZAR HAKKINDA;
Kenneth Milton Grimwood, 27 Şubat 1944 yılında ABD'de doğdu.1961 de İndian Springs'den mezun oldu. Daha sonra Bard Collage'da psikoloji eğitimi aldı. Bir radyoda editörken kitaplarını yazmaya başladı. Bir kez evlenmiş,hiç çocuğu yok ve hayatını çoğunlukla yalnız geçirmeyi tercih etmiş bir yazar.6 Haziran 2003 yılında 59 yaşında, "Replay" adlı kitabının devamı üzerinde çalışırken evinde geçirdiği bir kalp krizi neticesinde hayatını kaybetmiştir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder