DİJİTAL KALE / DAN BROWN - 15/03/2016

       “DaVinci Şifresi” ve “Melekler ve Şeytanlar”ı okuduktan sonra Dan Brown'ın diğer kitaplarını da okumak kaçınılmaz oldu. Bu kitapta Langdon yok, kahramanlar farklı. Tarikatlar,sanat eserleri yok konusu, dijital bir dünya var. Ve diğer kitaplarla ortak olarak yine farklı ülkelerde kovalamacalar ve sürükleyici bir macera var. Yine yıllar önce okuduğum bir kitap ancak maalesef aklımda çok fazla bir şey kaldığını söyleyemem. Bu yönüyle, demek ki benim için çok etkileyici bir kitap değilmiş diyebilirim.
       Konusu ise kısaca şöyle; Susan NSA'da çalışan,oldukça zeki bir kriptoloji uzmanıdır. Tankato ise Hiroşima etkisi yüzünden sakat doğan,bu sebeple babası tarafından terkedilen,ancak yazılım konusundaki yeteneği ile oldukça başarılı olup NSA'da çalışan bir yazılımcıdır. NSA'in milyonlarca dolar harcayıp oluşturduğu TRANSLTR adlı bir dev bilgisayar şifre çözücü olarak tasarlanmıştır. Ancak insanların özel hayatlarına,onlardan habersiz bir şekilde müdahale edebilen ve inceleyebilen bu bilgisayar Tankato'nun hoşuna gitmez ve NSA ile yollarını ayırır. Tankato bir yandan da Digital Kale adında, kırılamayan bir şifre üzerinde çalışmaktadır ve bu şifre sistemini geliştirir. Dijital Kale çözülemeyen, mutasyon dizgilerden oluşan bir şifredir. Tankato'nun maillerine ulaşan bir NSA çalışanı Dijital Kale'yi öğrenir ve onu internet üzerinden indirerek çözmeye çalışır. Yapmak istediği TRANSLTR' a herkesin ulaşabilmesini sağlamaktır. Bu, tüm ABD istihbaratının ortaya çıkması ve gizli bilgilerin deşifre olması demektir.
       Yazar, teknoloji konusunda gerçekten iyi bir araştırma yapmış ve bu bilgileri, kitabında oldukça başarılı bir şekilde kurgulamış. Hikaye üç farklı gruptan anlatılıyor, bu geçişler başarılı ancak hikaye tekrarlarına da neden olmuş. Ortalama bir çeviri de olsa hikayede ki sürükleyicilik kitabı gayet okunur kılıyor.
       Dan Brown benim için “Melekler ve Şeytanlar” kitabı ile varlığını korumaya devam edecek gibi görünüyor. :) Teknoloji, devlet sırları, gizli bilgiler ve yazılımlar başlıklarından herhangi birine ilginiz varsa zaman geçirmek için okunabilir bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Keyifli okumalar. 29/12/2015
Sevgilerimle.


Orjinal Adı: Digital Fortress
Yazar : Dan Brown / 1964 - ABD
Sayfa Sayısı : 435
Yayınevi : ODTÜ Yayıncılık
Yayın Tarihi : 06/2015
Çeviri : Sezer Soner
Tür : Roman / Macera

                                                                                                                                  
YAZAR HAKKINDA;
22Haziran 1964 yılında Amerka'da doğan Dan Brown, Başkanlık ödülü kazanmış matematik profesörü bir baba ve ilahiyat sanatçısı olan bir annenin oğlu olarak bilim ve din gibi felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Eğitim hayatından sonra bir süre okuduğu okulda İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra şifre çözme ve gizli örgütlere duyduğu ilgi üzerine, 1996 yılında ilk romanı olan “Dijital Kale” yi yayınladı. Ardından 2000 yılında, içinde bulunduğu bilim,din paradoksundan esinlenerek kaleme aldığı “Melekler ve Şeytanlar” adlı kitabını yayınladı. 2001 yılında yayınladığı, tekno-gerilim türündeki sayılı eserlerden biri olan “İhanet Noktası”nda politikada ahlak,gizli teknoloji gibi konuları işledi. Büyük babasının mason olduğunu açıklayan Brown'un 2009 yılında yayınladığı “Kayıp Sembol” adlı kitabında masonları işlemiş olmasının nedeni buna bağlanmıştır. Son olarak 2013 yılında “Cehennem” adlı kitabını yayınlayan Brown hala Amerika'da yaşamaya devam etmektedir. Sanat tarihçisi ve ressam olan eşi Blythe, araştırmalarına yardımcı olmakta ve kitaplarına fon sağlamaktadır.
www.danbrown.com
Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme