BİLİNMEYEN ADANIN ÖYKÜSÜ / JOSE SARAMAGO

(...)Ben bilinmeyen adayı bulmak istiyorum,o adaya ayak bastığımda kim olduğumu öğrenmek istiyorum,” / Arka Kapak

      Portekizli bir yazar olan Jose Saramago'nun okuduğum ilk çalışması bu kitap oldu. Kendisi aynı zamanda 1998 yılı Nobel Edebiyat Ödülü'nün de sahibi... Basit gibi görünen ama derin bir içeriği olan 58 sayfalık bu kitapta; kahramanımız kralın kapısını çalar ve bilinmeyen adayı keşfetmek için ihtiyacı olan bir tekne ister. Krala ulaşma süreci tıpkı günümüzdeki hiyerarşik yapıyı anlatmaktadır. En sonunda kralın onayını alır ve teknesini almaya gider. Burada ise kendisini kraldan çok kralcı dediğimiz bir karakter karşılar. Teknesini alır, ve kendisine, sarayın temizlikçisi olan kadın da yürekten inanarak eşlik eder.
      Kitapta karakterlerle ve mekanlarla ilgili hiç bir detay yok. Kral,temizlikçisi ve birde bilinmeyen adayı bulmak isteyen adam. Ve buna rağmen bir çok kalın kitaptan çok daha büyük ve derin bir içerik. Dili ve anlatımı gerçekten çok güzel. Karşılıklı konuşmalar sadece virgül ile birbirinden ayrılmış, bu noktada da farklı bir deneyim oldu benim için. Kitabın bir kısmı Birol Bayram'ın çizimleri ile zenginleştirilmiş ki, bu çizimlerde gerçekten iyiydi. Masal tadında bir kendini arayış ve adayış... “Kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin,” diyor yazar ve durup üzerinde düşünmeye başlıyor insan. Kendinden uzaklaşıp kendini bulma hikayesi...
      Kadın ve adam bir sabah denize açılıyor bu adayı bulmak adına ve kitap burada bitiyor. Başlarına ne geliyor, adayı buluyorlar mı bilmiyoruz. Ancak ben devam kaygısı yaşamadım çünkü buraya kadar zaten amacına ulaştığını düşünüyorum. Onların ne bulduğu değil, bizim kendimizi bulmak için neler yapabileceğimiz önemli olan! Ve neleri göze alabileceğimiz.
      Yazarın diğer kitapları okuma listemde üst sıralardan yerini aldı. Okuma süresi olarak çok kısa bir zamanınızı alacak ama sonrasında üzerinde zaman zaman düşünmeniz gerekecek başarılı bir çalışma olduğunu düşünüyorum ve tavsiye ediyorum.
19/11/2015

Altını Çizdiklerim;

  • İşte kader hep böyle davranır bizlere,hemen arkamızdadır,omzumuza dokunmak için elini çoktan ileri doğru uzatmıştır,bizlerse hala,Geçti gitti,gösteri bitti,yine aynı hikaye,diye homurdanıp dururuz.”

  • Kim olduğunu bilmiyorsan kendin olabilmen mümkün değildir.”

  • Beğenmek sahip olmanın en iyi şekli, sahip olmaksa beğenmenin en kötü şekli olsa gerek.”

  • Bilmiyor musun ki kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin.”

  • Bilinmeyen ada nihayet açılmış,kendini aramak amacıyla.”


Orjinal Adı: O Conto da Ilha Desconhecida
Yazar : Jose Saramago / 1922 - Portekiz
Sayfa Sayısı : 58
Yayınevi : Kırmızı Kedi Yayınevi
Yayın Tarihi : 08/2014
Çeviri : Emrah İnce
Çizimler: Birol Bayram
Tür : Hikaye / Spekülatif Kurgu


                                                                                                                                                                                    


YAZAR HAKKINDA;

José Saramago 16 Kasım 1922 yılında Lizbon'da doğmuştur. Yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü. Ekonomik nedenlerle okulu bırakmak zorunda kalan Saramago, maknistlikte eğitimi aldı. Teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlüğe ve çevirmenliğe kadar birçok işte çalıştı.Bir yayınevinde çalıştı. Diario ve Lisboa gazetelerinde kültür editörlüğü yaptı. Siyasi yorumlar yazdı. Portekiz Yazarlar Birliği’nin yönetim kurulunda görev üstlendi. 1976’dan sonra kendini tümüyle kitaplarına verdi.1933 yılında Kanarya Adaları'na yerleşti ve 1947 de ilk romanını yayınladı. Roman ve denemelerinin yanı sıra iki şiir kitabı ve oyun kitapları da bulunan yazar 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı. 18 Haziran 2010 yılında Lanzarote'dehayatını kaybetti.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder